Dzięki bogatej historii, prawdopodobnie najlepszemu jedzeniu na świecie i zapierającym dech w piersiach krajobrazom, reputacja Wietnamu jako głównego celu podróży rośnie. Wspomnienia o stosunkowo niedawnej wojnie są nadal obecne w Wietnamie, ale ten coraz bardziej młodzieńczy kraj rozwija się w niesamowitym tempie. Jego mieszkańcy są bardziej bezpośredni w porównaniu z ich stale uśmiechniętymi Kambodżanami i Laotańczykami, a różnorodność jest widoczna między północą a południem.

Wietnam, jako tak zróżnicowany kraj, jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów podróżnych. W Wietnamie jest wiele rzeczy do zrobienia, nawet jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem. Jest to najlepsze miejsce dla osób podróżujących z plecakiem, ale istnieje wiele opcji dla tych, którzy szukają większego komfortu lub luksusu. Miłośnicy outdooru, smakosze i miłośnicy historii poczują się rozpieszczeni wyborami podczas podróży po Wietnamie.

Planowanie podróży do Wietnamu

Wielu podróżnych spędza zbyt mało czasu w Wietnamie, dodając tylko kilka głównych miast jako przystanki w szerszej podróży do Azji Południowo-Wschodniej. Podczas pobytu w tym regionie istnieje pokusa, aby poznać jak najwięcej krajów. Aby naprawdę doświadczyć Wietnamu, potrzeba jednak co najmniej 10 dni, a najlepiej kilka tygodni, a nawet 1 miesiąc dłużej. Hanoi, Hoi An i Ho Chi Minh City (HCMC) to 3 najczęstsze przystanki na trasie jednego odwiedzającego Wietnam. Wszystkie te miasta są niesamowite, ale dla jak najlepszych doświadczeń Wietnamu miło jest również odwiedzić kilka mniejszych i bardziej wiejskich obszarów poza tymi miastami.

Spędziwszy 6 tygodni w Wietnamie w ramach 7-miesięcznej podróży przez południowo-wschodnią Azję, miałem przywilej zwiedzania i doświadczania wielu części kraju. Po drodze nauczyłem się wielu rzeczy, dlatego też skompilowałem ten artykuł, abyście mogli lepiej zaplanować swoją własną podróż.

Kiedy jechać

Pokonywanie tak dużej odległości z północy na południe oznacza, że klimat w całym Wietnamie jest bardzo zróżnicowany. Pora sucha to zazwyczaj okres od grudnia do kwietnia. Jesień i wiosna są szczególnie ładne na północy. Od kwietnia do października jest pora deszczowa. Zimą na północy robi się chłodniej, więc zależy to od tego, jak dużo planujesz pokryć. W marcu i kwietniu wilgotność osiąga swój szczyt. Nasze 6 tygodni spędziliśmy w kwietniu i maju i było bardzo gorąco.

Dzienny budżet

Wietnam jest zdecydowanie jednym z najtańszych miejsc do podróżowania na świecie i z pewnością najbardziej przyjaznym dla budżetu w Azji Południowo-Wschodniej. W ciągu naszych 6 tygodni wydaliśmy średnio 70 dolarów dziennie na dwie osoby, pokrywając wszystko, począwszy od lotów, zakwaterowania, wyżywienia, zajęć i transportu naziemnego. Realistycznie rzecz biorąc, można było dostać 25-30 dolarów na osobę i nadal być bardzo wygodne.

Dotarcie tam

Najprawdopodobniej będziesz latać do Hanoi lub HCMC, aby dostać się do Wietnamu. Regularne loty ze wszystkich miast Azji Południowo-Wschodniej zniżkowymi przewoźnikami są dostępne z wieloma elastycznymi opcjami. Wiele mniejszych miast przez Wietnam posiada lotniska, jak również. Hoi An, mniej więcej w środku, jest następnym najczęściej spotykanym miastem, do którego można wlecieć.

Dostępne są również trasy lądowe autobusami z sąsiednich krajów, ale latanie jest zdecydowanie wygodniejsze i bardziej komfortowe.

Niezależnie od tego, w jaki sposób dostaniesz się do Wietnamu, upewnij się, że masz gotową wizę przed przyjazdem. Musisz złożyć wniosek online z wyprzedzeniem i mieć gotowe dokumenty po wylądowaniu. Dostępne są usługi przyspieszone, ale regularne rozpatrywanie wniosków trwa tylko kilka dni. Upewnij się, że to zrobisz, aby nie napotkać na żadne problemy.

Po pobycie w Wietnamie istnieją różne opcje, które można wykorzystać. Latanie jest najłatwiejsze, zwłaszcza jeśli trzymasz się większych miast. Regionalni przewoźnicy często latają na krótkich trasach i można w zasadzie zarezerwować dzień wcześniej i uzyskać tanie loty.

Pociąg jest twoją następną najlepszą opcją, ale trochę boli. Stacje często znajdują się poza miastami, co wymaga przejażdżki taksówką i dodania 45 minut na każdą stronę podróży. W wielu przypadkach przyspiesza to przejazd autobusem, który odbiera Cię i podrzuca do centrum miasta. Ani pociąg, ani autobus nie są szczególnie wygodne, więc zawsze wybieraliśmy ten, który ma najkrótszy całkowity czas podróży. Kolejna rekomendacja: w pociągach wybrać drugą klasę lub wyższe miejsce w pociągu. Trzecia klasa jest często stara, brudna i dymiąca.

Należy zachować ostrożność przy rezerwacji pociągów lub autobusów u organizatorów wycieczek lub w hotelu, ponieważ cena będzie prawdopodobnie znacznie wyższa. Poproś o oszacowanie, co powinieneś zapłacić. Jeśli to możliwe, kupiliśmy nasze bilety bezpośrednio na stacji kolejowej za często mniej niż 25% tego, o co prosiły biura turystyczne lub nasz hotel. Bilety autobusowe można również kupić u organizatorów wycieczek i zazwyczaj nie są tak agresywnie oznakowane.

Niestety, bilety kolejowe można rezerwować tylko przez Internet za pomocą wietnamskiej karty kredytowej. Wielu touroperatorów prowadzi oficjalnie wyglądające strony internetowe, na których można zarezerwować bilety kolejowe po bardzo zawyżonych cenach. Właściwą oficjalną stroną internetową poświęconą pociągom jest DSVN.com. Użyj jej do weryfikacji rozkładów jazdy i cen, a następnie kup bilet na stacji. Uważaj na wiele oficjalnie wyglądających stron internetowych, które są pewną odmianą "Vietnam Railways".

Teraz, kiedy znacie już Państwo podstawowe zasady podróżowania, oto moje sugestie dotyczące najlepszych rzeczy do zrobienia w Wietnamie.

01 | Poznaj Hanoi

Podczas zwiedzania stolicy Wietnamu, Hanoi, poczujesz się jak w sercu Wietnamu. To wszystko, z czego Wietnam jest znany, jest zawinięte w jedno. Hulajnogi, gwar ruchu, jedzenie, ma wszystko! Podczas spaceru zauważysz, że wszystkie sklepy przy jednej ulicy sprzedają te same przedmioty, ponieważ ulice są ułożone (i nazwane) według handlu.

Old Quarter pokazuje wpływy francuskie, więc nie przegap tego. Spędź trochę czasu na zwiedzanie i poznaj widoki, dźwięki i zapachy Wietnamu w tym ogromnym, ekscytującym i chaotycznym mieście.

02 | Dowiedz się o wojnie

Znana jako "Amerykańska wojna" w całym Wietnamie, istnieje wiele okazji, aby dowiedzieć się, jak Wietnamczycy przeżyli tę wojnę i jakie trwałe skutki wywarła ona na kraj. Mimo, że ma się wrażenie, że kraj odzyskał dawną świeżą pamięć, jest to ważna część kultury, którą należy zrozumieć. Nauka o historii wojny może być ciężka, ale z pewnością jest jedną z najważniejszych rzeczy w Wietnamie.

Są to niektóre z zalecanych możliwości nauki:

  • Hanoi Walking Tour: Wzięliśmy udział w dwóch darmowych wycieczkach pieszych po Hanoi, prowadzonych przez lokalnych uczniów, których podstawową motywacją jest ćwiczenie języka angielskiego, ale pracują oni na napiwki. Fascynujące było spojrzenie z perspektywy młodych mieszkańców i imponujące, że kwestionują oni rzadko krytykowany kierunek działań rządu wietnamskiego.
  • Wietnamskie Muzeum Wojny Wojennej (Hanoi): Omówienie historii militarnej Wietnamu, w tym bitew z Chińczykami i Francuzami o niepodległość, a także wojny w Wietnamie.
  • Hoa Lo Prison Memorial (Hanoi): Pierwotnie używane przez francuskich kolonialistów jako miejsce przetrzymywania więźniów politycznych, następnie zostało przekształcone przez północnoamerykańskich żołnierzy.
  • Tunele Chu Chi (HCMC): Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w HCMC jest odwiedzenie tuneli Chu Chi. Wchodząc do tuneli dopiero zaczyna dawać poczucie tego, co przeszli w czasie wojny, ale strona jest pouczające i warte odwiedzenia. Mieliśmy fantastyczny przewodnik, który był wietnamskim weteranem wojny.