Adrenalina generowana przez ryzykowne sporty powoduje uzależnienie. Daj im spróbować, a przeżyjesz niezapomniane doświadczenie!

Lista sportów ekstremalnych jest długa i istnieją między nimi znaczące różnice, ale wszystkie one mają coś wspólnego: uprawianie ich sprawi, że poczujesz się pełen energii, potężny i prawie niezwyciężony. Pomogą ci przekroczyć swoje granice, pozbyć się strachu, poprawić się i osiągnąć nowe cele. Bez wątpienia są one innym sposobem na lepsze poznanie siebie i osiągnięcie głębokiego dobrobytu.

Nic dziwnego, że uprawianie sportów ekstremalnych może cię zahaczyć, ponieważ to uzależnienie od silnych emocji ma naukowe i biologiczne podstawy. Powodem jest adrenalina, hormon, który przygotowuje organizm do stawienia czoła zewnętrznym bodźcom. Działa ona jak środek rozszerzający naczynia krwionośne i poprawia nasze zdolności oddechowe, dzięki czemu do mięśni dociera więcej tlenu. W konsekwencji będziesz czuł się silny, zwinny, szybki... zwiększający euforię i zmniejszający strach. Adrenalina pomaga dać z siebie to, co najlepsze.

Po przeżywaniu tej zmiany w organizmie pojawia się kolejna reakcja: pojawienie się endorfin, kolejnego hormonu związanego ze szczęściem. Ma to silne działanie przeciwbólowe i generuje uczucie dobrego samopoczucia i radości.

Wszystko to sprawia, że ludzie czują się "zahaczeni", aby doświadczyć tych wrażeń, które wywołują ryzykowne sporty i coraz bardziej odczuwają potrzebę większej ilości nowych bodźców. Dzieje się tak również dlatego, że organizm przyzwyczaja się do tych uczuć i konieczne staje się podniesienie poziomu "ryzyka", aby osiągnąć pewne stany podniecenia.

Poza wymienionymi, sporty ekstremalne generują jeszcze jeden szereg korzyści:

  • Pchają cię do pokonania strachu i odkrycia własnych granic.
  • Działają one jako motywacja do wyznaczania nowych celów i do ich pokonywania.
  • Pomagają spalić kalorie i stonować nasze mięśnie.
  • Uczysz się czerpać przyjemność z uprawiania sportu.
  • Zapraszają Cię one do wyjścia z rutyny.

Uprawianie sportów ekstremalnych może być przerażające, szczególnie na początku. Nie ma jednak nic lepszego niż utrata strachu i odważenie się spróbować. To są niektóre z tych zajęć, od których można zacząć:

PSICOBLOC

Jeśli masz już doświadczenie we wspinaczce, psicobloc jest następnym krokiem dla Ciebie: polega na wspinaniu się po ścianach skalnych, które wznoszą się bezpośrednio z morza, a następnie nurkowaniu do niego. Wymaga to siły, techniki i umiejętności bardzo dobrego pływania, aby wrócić do brzegu. Najlepsze w tym sporcie jest to, że nie potrzeba dużo materiału: wystarczy przynieść buty wspinaczkowe i szczelną torbę na magnez, dobrze izolowaną od wody. Na Balearach stał się on bardzo popularnym sportem.

SURFING

Wślizguj się na falach morza na swojej desce i ciesz się uczuciem adrenaliny. Surfing jest jednym z najbardziej ekscytujących i zabawnych sportów do uprawiania, zwłaszcza latem. Każdy może spróbować, choć na początku zaleca się wziąć kilka zajęć, aby nauczyć się, jak stać na desce i dowiedzieć się, jak działają prądy. Na północy Hiszpanii znajdziesz najlepsze fale w kraju, chociaż prawie każda plaża będzie dobra dla początkujących.

CANYONING

Jeśli wolisz góry od plaży, możesz również spróbować canyoning: jeden z najbardziej kompletnych sportów ekstremalnych, ponieważ łączy w sobie różne aktywności, takie jak rappelling, wędrówki lub skoki po rzece. Każdy może spróbować tego sportu w towarzystwie fachowego przewodnika, który opisuje trasę i sposób postępowania w każdym przypadku. Obowiązkowe jest posiadanie podstawowego wyposażenia zabezpieczającego, składającego się z kasku, kombinezonu mokrego, lin i uprzęży. Największą frajdę sprawiają skoki i naturalne zjeżdżalnie, które tworzą się w rzece.

SKYDIVING

Jest to prawdopodobnie jeden z tych sportów ekstremalnych, który najbardziej przeraża przed rozpoczęciem jego uprawiania po raz pierwszy. Nie jest to dziwne, bo skakanie z samolotu wymaga dużej wartości. Jednak uczucie adrenaliny podczas uprawiania tego sportu jest tak silne, że kiedy w końcu dotkniesz ziemi, poczujesz ogromną dawkę szczęścia i podniecenia.

WSIADANIE NA POKŁAD WULKANU

Podobnie jak przy uprawianiu snowboardu (to jak jazda na snowboardzie, ale na piaszczystej wydmie), wulkaniarstwo polega na zjeżdżaniu po zboczu wulkanu pomiędzy popiołami. Ryzyko, w tym przypadku, polega na zjeżdżaniu w pobliżu wulkanu.

Nikaragua jest preferowanym krajem dla tego treningu, gdzie można zjeżdżać przy stoku wulkanu Cerro Negro z prędkością około 80 kilometrów na godzinę. Pamiętaj o tym, aby zrobić to siedząc na drewnianej desce i nosząc obowiązkowe zabezpieczenia.

SLACKLINING

Slacklining polega na utrzymywaniu równowagi podczas chodzenia i skakania na cienkiej lince. Lina ta jest zazwyczaj umieszczona zaledwie metr od ziemi, ale może być również wyższa o kilka metrów. Im wyżej, tym więcej emocji, tym więcej zawrotów głowy i tym większe wyzwanie. Dlatego widziano ludzi, którzy w górach, a nawet między dużymi budynkami, ćwiczyli luzowanie nad pustką. W tym sporcie koncentracja i równowaga mają fundamentalne znaczenie, więc należy się na tym skupić i zacząć od treningu na małych wysokościach.

Te sześć sporty ekstremalne to tylko próbka wszystkich działań, które mogą pomóc sprawdzić twoją odwagę i doświadczyć jak adrenalina wypełnia twoje ciało. Różne środowiska, różne poziomy... ale wszystko to pozwala Ci żyć zapierającymi dech w piersiach doświadczeniami.