Sporty ekstremalne stają się coraz bardziej popularne. W rzeczywistości, zajęcia takie jak jazda na rowerze górskim, snowboardzie czy deskorolce z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę osób. Jednocześnie odnotowano spadek w innych zajęciach zewnętrznych, które są uważane za bardziej tradycyjne, w tym w koszykówce. Jest to najprawdopodobniej związane z kilkoma czynnikami, począwszy od zwiększonej dawki adrenaliny aż po pozytywne aspekty zdrowia psychicznego i fizycznego związane z uczestnictwem w sporcie ekstremalnym.

1. Zdobądź zdolność do pozostawania w centrum uwagi

Sporty ekstremalne mogą zepchnąć Cię do granic możliwości fizycznych i psychicznych. Kiedy do tego dojdzie, łatwo stracić ochłonięcie, ale może to prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych błędów. Osoby, które regularnie dokonują wyczynów, takich jak wyskakiwanie z samolotu, w rzeczywistości zmieniają chemiczny makijaż swojego umysłu. Kiedy to się dzieje, stajesz się bardziej zdolny do zachowania spokoju i wyśrodkowania w sytuacjach stresowych. Innymi słowy, sporty ekstremalne mogą sprawić, że reszta twojego życia będzie łatwa do opanowania.

2. Dowiedz się, jak ważne jest rozciąganie

Jak w przypadku każdej innej formy ćwiczeń fizycznych, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich technik rozciągania, aby utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Naciągnięcia różnią się w zależności od rodzaju ćwiczeń, które wykonujesz, co sprawia, że mądrze jest przyjrzeć się z bliska technikom, które są stosowane przez profesjonalistów. Na przykład, ćwiczenia fitness i ćwiczenia rozciągające dla profesjonalistów obejmują dynamiczne odcinki i kładą nacisk na rozluźnienie górnej części ciała i napiętych mięśni. Regularne wykonywanie tych rozciągnięć ułatwia surfowanie bez kontuzji.

3. Zwiększ swoje umiejętności zarządzania strachem

Czy czujesz się praktycznie osłabiony strachem? Jest to coś, z czym każdy od czasu do czasu zmaga się, ale ci, którzy uprawiają sporty ekstremalne, są w stanie zamienić swój strach w pozytywne doświadczenie. Prawdopodobnie nie ma na świecie zbyt wielu ludzi, którzy nie będą czuć strachu za pierwszym razem, gdy wyskoczą z samolotu lub pójdą na bungee jumping. Ale robienie tych rzeczy i upewnienie się, że uda Ci się bezpiecznie przejść na drugą stronę, pomoże Ci zmniejszyć reakcję na strach. Nauczysz się również, jak korzystać z mechanizmów radzenia sobie, takich jak medytacja, na swoją korzyść.

4. Praca Różne mięśnie

Wszyscy wykonujemy pewne ruchy w ciągu dnia, a to daje ćwiczyć odpowiednim mięśniom. Prawdopodobnie jednak zauważyłeś, że czujesz się obolały po wykonaniu czegoś, czego nie ma w twoim typowym codziennym planie zajęć. Jest to spowodowane tym, że ćwiczysz inny zestaw mięśni lub poprosiłeś swoje mięśnie, aby poruszały się w nietypowy sposób. Chociaż może to powodować bolesność, może to być również dobre dla Twojej ogólnej sprawności fizycznej. Kiedy przyjmiesz sport ekstremalny, zaczniesz pracować z innymi mięśniami, a to będzie korzystne dla Twojego zdrowia.

5. Zdobądź poczucie pokory

Robienie postępów w świecie biznesu, a życie w ogóle, może wydawać się bezwzględną propozycją. Prawda jest jednak taka, że posiadanie poczucia pokory jest w rzeczywistości niezwykle ważne. To sprawia, że czujemy się bardziej relatywni w stosunku do innych i może pomóc w uniknięciu rozwoju negatywnej reputacji. W sportach ekstremalnych trzeba przyjąć do wiadomości fakt, że nie jest się doskonałym ani nieśmiertelnym. Zamiast tego, aby przeżyć to doświadczenie, musisz przyjrzeć się własnej śmiertelności, nauczyć się prawidłowego używania sprzętu ochronnego i być skłonnym do słuchania wskazówek swojego instruktora. Wszystko to wiązało się z większą pokorą w badaniu z 2009 roku.

6. Wzmocnij swoją pewność siebie

Sporty ekstremalne stawiają przed Tobą zadanie przezwyciężania trudnych wyzwań fizycznych. W końcu nie jest łatwo wspiąć się na górę. Ale jeśli uda ci się sprostać tym wyzwaniom, twoje nagrody będą o wiele większe niż tylko fizyczne. Badania wykazały silny związek pomiędzy sportami ekstremalnymi a wyższym poziomem pewności siebie. Ma to sens, gdy weźmiesz pod uwagę fakt, że wykonanie zadania tak zniechęcającego pod względem fizycznym jest czymś, z czego powinieneś czuć się dumny. Zwiększenie pewności siebie może mieć pozytywny wpływ na każdy aspekt Twojego życia, co sprawia, że sporty ekstremalne są dobrym pomysłem dla każdego, kto jest fizycznie zdolny do sprostania odpowiednim wyzwaniom.