Joga poprawia Twoje zdrowie, dając Ci narzędzia, których potrzebujesz, aby pomóc sobie uzdrowić i żyć bardziej spełnionym życiem. Wiele osób cierpi z powodu niskiej samooceny, a sposób, w jaki sobie z tym radzą, może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Joga może pomóc ci poczuć się bardziej wartościowym i cennym, ponieważ uczy cię, że jesteś manifestacją boskości. Wiele pozycji jogi wymaga podnoszenia własnej wagi, a to ćwiczenie może wzmocnić kości w ramionach. W rezultacie, joga może zmniejszyć ryzyko osteoporozy.

Joga pomaga rozładować napięcie i stres, a także sprzyja produkcji w mózgu substancji chemicznych poprawiających samopoczucie. Należą do nich dopamina, serotonina i oksytocyna. Te substancje chemiczne są odpowiedzialne za uczucie relaksu. Joga uspokaja również reakcję fizjologiczną i może poprawić zmienność rytmu serca. Wskazuje to, jak dobrze Twój organizm radzi sobie ze stresem.

Zobacz też: Po czym poznać dobrą siłownię?

Korzyściz uprawiania jogi

Kolejną korzyścią z jogi jest poprawa elastyczności. Początkujący mogą nie być w stanie dotknąć palców u stóp lub zrobić wygięcia w tył, ale w miarę jak będziesz ćwiczyć częściej, twoje mięśnie i stawy zaczną się rozluźniać i staną się bardziej elastyczne. To pomoże Ci wyeliminować wszelkie bóle i dolegliwości, które masz w swoim ciele, a nawet może pomóc Twojej postawie.

Kilka innych korzyści z jogi to zwiększona elastyczność, zwiększona siła i zmniejszone ryzyko urazów. Niektóre zajęcia jogi skupiają się na sile i wytrzymałości mięśni, podczas gdy inne na równowadze. Zajęcia o wolniejszym tempie oferują połączenie dłuższych przytrzymań z ruchami łączącymi. Budowanie siły jest ważne dla każdego, kto chce poprawić swoją elastyczność. Joga zmniejsza również stres i ciśnienie krwi. Wspiera również jasność umysłu. Poprawia również równowagę i stabilność stawów, które są niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia.

Joga siłowa skupia się na utrzymywaniu trudnych pozycji przez dłuższy czas. To rozwija głębsze włókna mięśniowe i mniejsze mięśnie wspierające. Pomaga to zapobiegać urazom, zwłaszcza u osób starszych. Poprawia również stabilność stawów i wzmacnia mięśnie, ułatwiając sportowcom cięższy i dłuższy trening. Chociaż joga nie jest aktywnością aerobową, to nadal jest świetnym sposobem na poprawę kondycji.

Joga jest znana z tego, że pomaga w zdrowiu serca i obniża poziom cholesterolu, co jest ogromną zaletą dla tych, którzy cierpią na choroby układu krążenia. W połączeniu ze zmianami w diecie i zarządzaniem stresem, joga może również spowolnić postęp choroby serca. Ponadto, poprawia krążenie, co może pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi, niewydolności serca i innych problemów zdrowotnych. Wykazano również, że obniża ciśnienie krwi i tętno u starszych dorosłych. W badaniu stwierdzono, że osoby, które praktykowały jogę przez pięć lat, miały niższy puls i ciśnienie krwi niż osoby, które tego nie robiły.

Regularna praktyka jogi zmniejsza ryzyko kontuzji i pomaga budować mięśnie. W przeciwieństwie do tradycyjnego treningu siłowego, który porusza ciało w jednej płaszczyźnie, joga zawiera ruchy skręcające i wyginające, które zwiększają wytrzymałość mięśni. Ruchy te, wraz z rozciąganiem i medytacją, poprawiają również równowagę, zakres ruchu i siłę. Joga pomaga również zrelaksować się i lepiej spać. Pozycje jogi mogą również pomóc w poprawieniu postawy, co może pomóc w zapobieganiu bólom pleców.

Joga znana jest również z tego, że pomaga osobom z depresją. Zwiększa poziom serotoniny w mózgu i obniża poziom monoaminooksydazy i kortyzolu. Badanie prowadzone przez Richarda Davidsona wykazało, że ludzie, którzy praktykowali jogę, wykazywali zwiększoną aktywność w lewej korze przedczołowej. Ta zwiększona aktywność była związana z wyższym poziomem szczęścia i lepszym funkcjonowaniem układu odpornościowego.