Narty wodne to jedne z najpopularniejszych sportów wodnych. Nauka jazdy na nartach wodnych jest łatwa, ale trzeba wiedzieć jak dobrać odpowiedni sprzęt, co jest potrzebne do przyjemnej i bezpiecznej jazdy na nartach oraz jak dobrać cały sprzęt.

Na czym polega jazda na nartach wodnych?

Sport ten polega na wykorzystaniu specjalnie ukształtowanych nart, które bez wysiłku suną po powierzchni wody. Zawodnik jest ciągnięty za fał (linę) przez łódź lub skuter wodny. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak zwykłe zimowe narty, ale nimi nie są. Narty wodne są znacznie szersze i krótsze, mogą mieć specjalnie dopasowaną geometrię, dzięki czemu zapewniają ślizg i stabilność zawodnika na powierzchni wody. Narty wodne stały się tak popularną rozrywką, że chciano nawet uczynić z nich sport olimpijski.

Minimalny zestaw sprzętu potrzebny do uprawiania narciarstwa wodnego obejmuje same narty, pojazd, który będzie ciągnął zawodnika (łódź lub skuter wodny), fał, oraz kamizelkę ratunkową. 

Jakie są rodzaje nart?

Wyróżniamy cztery rodzaje: narty combo; slalomowe, trikowe i skokowe. Najpopularniejsze są narty combo. Są one najbardziej znane ze swojej wszechstronności i łatwości użytkowania. Narty te mają szerokie czubki, dzięki czemu łatwo je kontrolować. Narty wodne mogą być pojedyncze lub parami. Narty pojedyncze mogą być również przeznaczone do jazdy figurowej lub slalomu. Wszystkie mają charakterystyczne cechy konstrukcyjne, które pomagają im lepiej spełniać swoją funkcję i ułatwiają zawodnikowi wykonywanie trików, ślizganie się czy pozwalają na osiągnięcie większej prędkości.

Są też narty freestylowe - są krótkie, mają lustrzany nos i ogon, przeznaczone są do jazdy po sztucznych obiektach i wykonywania trudnych trików. Dlatego przed zakupem własnych nart warto skorzystać z wypożyczalni, aby dokładnie zrozumieć, jaki styl jazdy lubi dana osoba. To właśnie wybór najodpowiedniejszych nart pozwoli w przyszłości cieszyć się tym sportem w jak największym stopniu.

narty wodne

Jak wybrać narty wodne? 

Ogólnie rzecz biorąc, narty parami są najlepszym wyborem dla początkujących. W końcu są bardziej znane i w porównaniu z nartami mono są dużo bardziej stabilne. Bo na nich dużo łatwiej jeździ się na nartach bez doświadczenia. Sparowane narty slalomowe są najlepszym rozwiązaniem. Mają podobny kształt do klasycznych nart slalomowych - palce są wygięte do góry.

Z drugiej strony mają stępkę w tylnej części, co poprawia ich sterowność. Jednocześnie jest dość szeroki i stabilny, ma paraboliczny profil, co ułatwia start z wody. Szeroka pięta i palce pozwalają dość łatwo utrzymać kierunek jazdy i wykonywać ostre skręty i ślizgi.

Początkujący mogą również skorzystać z drążka stabilizującego przed wiązaniem, który zapobiega rozjeżdżaniu się nart. Można go również łatwo usunąć, gdy narciarz zdobędzie wystarczające doświadczenie.

Kupując narty wodne pamiętaj, że występują one w różnych rozmiarach. Powinny one być dostosowane do wagi użytkownika - małej osobie trudno będzie poradzić sobie z dużą nartą i odwrotnie - dużemu sportowcowi znacznie trudniej będzie utrzymać równowagę, jeśli narty będą dla niego małe. Oczywiście zależy to od rodzaju nart i ich producenta, ale są ogólne wytyczne.

Osoby, które ważą nie więcej niż 35 kg powinny wybierać narty o długości do 100-140 cm i szerokości 14-15 cm. Jeśli ważysz 35-55 kg, zalecana długość nart powinna wynosić 150 cm, a szerokość 16-17 cm. Osoby ważące 55-69 kg powinny kupić narty 166-170 cm o tej samej szerokości (około 16,5 cm). Osoby ważące od 70 do 90 kg powinny zdecydować się na narty o długości 170-173 cm i szerokości 16-17 cm.

Powyżej 90 kg narty powinny mieć długość 175-160 cm i szerokość 17-18 cm. Ostatnio dobór rozmiaru stał się łatwiejszy, ponieważ producenci zaczęli różnicować swój asortyment na modele damskie, dziecięce, dorosłe i ciężkie.

Zobacz także: Sport w ciąży - jak to robić prawidłowo?

water ski

Na co zwracać uwagę przy zakupie nart wodnych?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na mocowania na nogach - z reguły producent montuje wygodne, regulowane urządzenia, które ułatwiają dopasowanie do rozmiaru stopy. Jest to bardzo wygodne; jednak niektóre narty są wyposażone w wiązania o stałym rozmiarze. Dlatego sprawdź to przy zakupie i upewnij się, że stopa wygodnie siedzi w nartach wodnych. Niektóre firmy produkują narty z dwoma wiązaniami, które są umieszczone jedno za drugim. W takim przypadku może być używany jako mono-ski.

W miarę zdobywania doświadczenia można zwrócić uwagę na bardziej specjalistyczne rodzaje sprzętu. Na przykład narty slalomowe mają sztywniejsze wiązanie w stopie, co pozwala na wykonywanie ostrzejszych skrętów i znacznie szybsze nabieranie prędkości, a więc służą do wykonywania trików i jazdy z dużą prędkością. Narty skokowe są przystosowane do pracy przy skokach oraz do wykonywania różnych trików w locie. Są dłuższe i cięższe, więc mogą skakać na duże odległości, nawet do kilkudziesięciu metrów.

Z kolei narty figurowe są krótsze i szersze, co pozwala zawodnikowi na wykonywanie ostrych manewrów i trików podczas jazdy. Na obu końcach mają lekkie zakrzywienia. Zarówno narty slalomowe, jak i skokowe są długie, mają wyraźne wygięcie noska i zwężoną tylną krawędź, co sprawia, że są bardzo czułe na sterowanie i pozwalają na wykonywanie trudnych skrętów.

Prawie wszystkie narty wodne wykonane są z rozszerzonego tworzywa sztucznego - poliuretanu. Jest to trwały, a zarazem lekki materiał, który zapewnia doskonały poślizg na powierzchni wody.

narciarstwo wodne

 
Jak bezpiecznie korzystać z nart wodnych?

Dla komfortu i bezpieczeństwa ważne jest, aby wodniaka prowadził doświadczony kierowca na łodzi lub motorówce. Powinien on dokładnie zrozumieć, jak holować narciarza, ponieważ istnieją istotne różnice w stosunku do zwykłej jazdy łodzią po jeziorze. Należy rozpocząć płynnie, dając narciarzowi szansę na wyjście z wody i przyjęcie stabilnej postawy. Nie ma potrzeby wykonywania gwałtownych skrętów podczas jazdy, zwłaszcza jeśli narciarz jest niedoświadczony.

Prędkość nie powinna przekraczać 25-30 km/h dla początkujących i 30-35 km/h dla doświadczonych zawodników. Bardzo ważne jest również doprowadzenie narciarza do mety - łódź powinna poruszać się równolegle do brzegu ze stałą prędkością, dając zawodnikowi możliwość wyboru miejsca wyjścia, zrzucenia fału i spokojnego dopłynięcia do brzegu. Ten punkt wymaga doświadczenia, ponieważ ważne jest określenie właściwej prędkości. Zbyt szybkie płynięcie może spowodować, że zawodnik ominie dogodną plażę lub uderzy w brzeg, lub zbyt wolne płynięcie może spowodować, że zawodnik straci prędkość i będzie musiał długo płynąć, aby dotrzeć do brzegu.

Potrzebny jest też dobry fał, najlepiej w jaskrawym kolorze, aby było go dobrze widać na tle powierzchni wody. Lina musi być mocna, ale nie rozciągliwa. Ważne jest, aby fał nie zatopił się w wodzie. Jest on przymocowany do rufy łodzi motorowej jedną ręką, a z drugiej strony ma pętlę o zdecydowanym przekroju, do której przyczepia się zawodnik. Uchwyt musi być bardzo mocny i powinien pewnie układać się w dłoni. Dlatego pamiętaj, aby pomacać ją przy zakupie, aby mieć pewność, że nie będzie się ślizgać i będzie miała odpowiedni rozmiar dla Twojej dłoni.