Chociaż w tej chwili możemy nie być w stanie zajść daleko, to w zależności od tego, gdzie mieszkasz na świecie, możesz mieć szansę na rozprostowanie nóg bliżej domu. Przeglądając niektóre z moich starych wpisów na blogu, natknąłem się na ten gościnny wpis Jamesa Menty. W tym czasie pracował w butach do wędrówek przez Sole Labz, i chociaż tej firmy może już nie być z nami, ten post jest nadal pełen świetnych wskazówek dla każdego, kto stara się znaleźć odpowiednie buty, aby przejść odległość w komfortowych warunkach. Więc dzięki Jamesowi, sprowadzam ten post. 

Pozwólcie, że opowiem wam o moim absolutnie najgorszym doświadczeniu z wędrówką z Lance'em, moim ówczesnym mentorem. Przy okazji, mogę wspomnieć o kilku miejscach, o których nigdy nie słyszałeś, ale nie przejmuj się tym, wszystko co musisz wiedzieć o tych miejscach to to, że są one zazwyczaj bardzo zimne. W każdym razie, wracając do naszej historii i jej moralności... To był dzień Alaski i zamiast jechać aż do Zatoki Perskiej na oficjalną paradę w Sitce, postanowiliśmy nasączyć się październikowym słońcem na szlaku. Plan zakładał wędrówkę z Angel Rocks do Cheny, zanurzenie się w gorących źródłach, podczas gdy my jesteśmy na miejscu i powrót autostopem do samochodu. Brzmi nieźle, prawda? Tak nie było. To doświadczenie sprawiło, że życzyłem sobie, byśmy wybrali się na 600-milową wycieczkę do Sitka.

Co było moim błędem? Pomijając fakt, że nie mogliśmy znaleźć żadnego miejsca w schronisku na szlaku, ani uzupełnić zapasu wody na wyschniętym źródle niedaleko stąd, moim najgorszym błędem było wybranie niewłaściwych butów turystycznych na szlak. Było to około 8 godzin i prawie 9 mil czystego nieszczęścia z bardzo pęcherzowym skutkiem.

Od tamtego dnia w Angel Rocks zostawiłem za sobą niezliczoną ilość mil i popełniłem wiele innych błędów w ciągu dziesięcioleci wędrówek. Celem tego artykułu jest upewnienie się, że nie powtórzysz moich błędów przy wyborze najlepszego dla Ciebie obuwia turystycznego. Wewnętrzne funkcjonowanie naszych stóp Ludzka stopa jest bardzo skomplikowanym i delikatnym mechanizmem zoptymalizowanym pod kątem amortyzacji i napędu naszego ciała. Składa się z: 33 różne stawy Sieć 100+ więzadeł, mięśni i ścięgien 26 kości

Powiem ci, czego nauczyłem się przez te wszystkie lata. Buty turystyczne lub buty turystyczne Z mojego doświadczenia wynika, że jest to najbardziej zastanawiające pytanie dla młodych turystów. Pozwólcie, że przedstawię wam ostateczną listę czynników, które sprawią, że ta zagadka będzie tak łatwa jak ciasto.

Buty turystyczne są najlepszym rozwiązaniem, jeśli: Idziesz na szczególnie skalistym szlaku

Obiekty na szlaku robią się nierówne i poszarpane Słuchałeś pogodynki i spodziewasz się śniegu Niektóre części szlaku są strome Masz wrażliwe kostki lub kolana Wychodzisz z ciężkim plecakiem Dopiero zaczynasz wędrówkę, a Twoje nogi potrzebują dodatkowej stabilności i wsparcia

Buty turystyczne są w porządku jeśli: Wybierasz się na krótką jednodniową wędrówkę dobrze utrzymaną trasą

Wędrujesz przeważnie po kempingach Mięśnie w nogach są dobrze rozwinięte (jesteś doświadczonym wędrowcem) Nie nosisz ciężkich ładunków W końcu, co nie mniej ważne, sam fakt, że model ma w nazwie słowo wędrówka, nie oznacza, że jest to najlepsza opcja. Dobrym przykładem są buty taktyczne, lepsze modele oferują ochronę buta trekkingowego i lekkość trailera.

Obcisłe buty trekkingowe = proszenie o kłopoty

Wiem, że ludzie często opowiadają się za obcisłym dopasowaniem, ale ja nadal stoję za swoim podtytułem. Twoje stopy nieuchronnie spuchną na szlaku, a jeśli nie ma dodatkowego miejsca w butach/butach do wędrówek pieszych, będziesz miał kłopoty. Każda stopa jest inna i żadne dwa szlaki nie są takie same, ale oto kilka ogólnych wskazówek, które powinny pomóc ci trafić bliżej domu.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego dopasowania

Używaj tego samego typu skarpetek do testowania butów/butów turystycznych, które planujesz założyć na szlak. Być może nie jest to wielka sprawa, ale grubość skarpetek może zrobić całą różnicę. Gdy założysz je bez sznurowania, upewnij się, że możesz wsunąć palec wskazujący pomiędzy piętę a tylną część buta Zrób sznurowanie i sprawdź, czy czujesz, że pięta porusza się do tyłu.

Palce nie powinny dotykać przedniej części podczas chodzenia, nawet przy nagłych ruchach

Sprawdź, czy pięta i tylna część butów poruszają się razem. Nie chcesz, aby w środku dochodziło do poślizgu. To tylko pęcherz, który czeka, żeby się zdarzyć. 

Jeśli kupujesz przez Internet, być może musisz znać swój rozmiar buta w innym kraju. Jeśli nie znasz jeszcze swoich międzynarodowych rozmiarów butów, ludzie w Lyst mają podręczną tabelę przeliczania rozmiarów butów, którą możesz wykorzystać.