Być może poznałeś już kilku narciarzy. Z lekkim wzrokiem w oczach, opowiadają Ci o swoich najlepszych narciarstwach w puchu. Ich entuzjazm jest zaraźliwy. Chcesz włączyć się w zimową zabawę, ale nie masz pojęcia jak zacząć. Nie ma się czym martwić. Junkies Adventure są tu po to, aby dać ci odpowiedź, jak dostać się do sportów zimowych.

Nie jest to tak trudne, jak ci się wydaje. W rzeczywistości istnieją proste sposoby na przetestowanie zimowej zabawy, a wejście do świata sportów zimowych może być tańsze niż myślisz. Zajmijmy się więc najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi rozpoczęcia uprawiania sportów zimowych.

CZY MUSZĘ KUPIĆ SPRZĘT PRZED WYPRÓBOWANIEM SPORTU NA ŚNIEGU?

Nie, zanim kupisz sprzęt, powinieneś najpierw wypróbować sport na śniegu. Sklepy narciarskie i tereny narciarskie wypożyczają sprzęt. Kiedy powiesz im, że jesteś pierwszy raz, technik sklepowy przygotuje dla Ciebie odpowiedni rozmiar sprzętu.

Wypożyczalnia sprzętu jest dostępna dla wszystkich sportów zimowych. Sprzęt można wypożyczyć w ośrodkach narciarstwa zjazdowego, wielofunkcyjnych ośrodkach narciarskich, zadbanych ośrodkach nordyckich i zimowych sklepach na świeżym powietrzu. Większość wypożyczalni oferuje pakiety do jazdy na nartach zjazdowych, snowboardzie, łyżwach nordyckich lub klasycznych, biegach narciarskich i rakietach śnieżnych.

JAKI SPRZĘT POTRZEBUJĘ DO WYNAJĘCIA?

Każdy sport śnieżny ma specyficzne potrzeby. Musisz więc wypożyczyć odpowiedni sprzęt. Na przykład, nie chcesz wynajmować dużych, grubych, ciężkich nart zjazdowych do szybowania na płaskim torze w wąskich szczelinach. Podobnie, jeśli planujesz jazdę na nartach nordic skate, otrzymasz więcej napędu z kijów, które są wysoko podbródkowe, a nie z krótszych kijów używanych do biegów narciarskich.

Ale nie przejmuj się zapamiętywaniem konkretnych potrzeb sprzętowych dla każdej dyscypliny. Wypożyczalnie wyposażą Cię w odpowiednie rzeczy. Musisz tylko zdecydować, jakie sporty zimowe chcesz wypróbować w pierwszej kolejności.

NARCIARSTWO ZJAZDOWE

Pakiety wynajmu obejmują narty zjazdowe lub alpejskie, buty i kijki. Kaski zazwyczaj kosztują dodatkowo.

ŚNIEŻNYMYM

Pakiety wypożyczenia obejmują snowboard i buty. Kaski zazwyczaj kosztują dodatkowo.

NORDIC CLASSIC I JAZDA NA ŁYŻWACH

Narciarstwo klasyczne i łyżwiarskie to dwie różne dyscypliny z różnymi stylami biegów, przeznaczone do jazdy na łyżwach na przygotowanym torze lub na trasach równoległych. Wypożyczalnie dla obu dyscyplin obejmują narty, buty i kijki.

NARCIARSTWO BIEGOWE

Do jazdy na nartach na nieprzygotowanych trasach, pakiety wypożyczenia obejmują narty, buty i kijki.

SNOWSHOEING

Do chodzenia po śniegu wypożyczalnia obejmuje również rakiety śnieżne. Polacy często kosztują dodatkowo, ale dodają stabilności. Do wypożyczenia rakiet śnieżnych potrzebna jest własna para butów do wędrówek lub butów śnieżnych.

MÓJ KUMPEL MA SPRZĘT. MOGĘ PO PROSTU SKORZYSTAĆ Z JEGO?

Pożyczanie sprzętu od przyjaciół lub krewnych nie jest bezpieczne. Wiązania mogą nie być ustawione odpowiednio do wagi, wzrostu, wieku i poziomu umiejętności. Jest to konieczne, ponieważ lepsi narciarze będą używać wyższych ustawień, które wymagają większej siły do wypuszczenia. Początkujący narciarze potrzebują niższych ustawień wiązań do wypięcia, aby zmniejszyć ryzyko skręcenia kolan w niewłaściwym kierunku.

Poza tym, sprzęt twojego kumpla może być nieodpowiedni dla ciebie. Na przykład, wzrost i waga mają wpływ na długość nart. Nauka na zbyt długich lub zbyt krótkich nartach utrudnia uprawianie tego sportu lub powoduje dostosowywanie się do niewłaściwych postaw w celu kompensacji.

JAKICH UBRAŃ POTRZEBUJĘ, ABY UPRAWIAĆ SPORTY ZIMOWE?

Do uprawiania sportów zimowych trzeba będzie poderwać zimową odzież. Możesz pożyczyć lub kupić. Niektóre ośrodki narciarskie wypożyczają kurtki i spodnie, ale nie jest to usługa powszechna.

Pomyślcie w kategoriach warstw. Zacznij od wełnianej lub poliestrowej bielizny długiej u dołu i u góry. Następnie dodaj warstwę polaru lub wełny. Liczba warstw, które dodasz, będzie zależała od temperatury zewnętrznej, wiatru i grubości Twoich warstw zewnętrznych.

W przypadku warstw zewnętrznych, wodoodporna lub nieprzemakalna muszla lub kurtka przeciwśniegowa będzie odpychać elementy. Spodnie przeciwdeszczowe utrzymują ciepło nogawek, natomiast spodnie przeciwdeszczowe mogą działać również na podwójnych warstwach pod spodem.

Na nogi, skarpety śniegowe są przeznaczone do ciągnięcia wysoko nad butami. Na dłonie rękawiczki są zazwyczaj cieplejsze niż rękawice. W przypadku narciarstwa zjazdowego lub snowboardu należy wybrać więcej warstw i bardziej izolowane tkaniny niż w przypadku narciarstwa klasycznego lub biegowego.

JAKIEGO RODZAJU NAKRYCIA GŁOWY POTRZEBUJĘ?

Nakrycia głowy dodadzą ciepła i ochronią Twoje uszy przed odmrożeniami. Kapelusze powinny zasłaniać uszy. Dla narciarzy zjazdowych i snowboardzistów, ochraniacze na szyję lub rurki zapobiegają również przedostawaniu się śniegu do kurtki i mogą chronić dolną część twarzy przed wiatrem lub wiejącym śniegiem. Zazwyczaj narciarze nordyccy i snowshoerzy noszą getry szyjne tylko w najzimniejsze dni.

Jeśli planujesz jazdę na nartach zjazdowych lub snowboardzie, będziesz potrzebował także okularów i kasku. Gogle chronią oczy przed podmuchiwaniem śniegu, a kask chroni głowę podczas upadku. Na słoneczny dzień, okulary przeciwsłoneczne muszą mieć wystarczająco mocną ochronę przed promieniowaniem UV, aby zmniejszyć blask śniegu.

CZY MOGĘ UPRAWIAĆ SPORTY ZIMOWE BEZ WYDAWANIA TONY PIENIĘDZY NA SPRZĘT?

Nawet jeśli nie masz zwitka gotówki, możesz uprawiać sporty zimowe. Wypożyczanie sprzętu podczas pierwszej zimy, a nie kupowanie go, pozwoli Ci najpierw zrozumieć ten sport. Sklepy z wypożyczalnią również noszą dema. To jest sprzęt, który chce się sprzedać, a nie wypożyczyć. Ale wypożyczając je, można wypróbować kilka stylów, opcji lub marek.

Kiedy już zdecydujesz się na zakup sprzętu, udaj się do sklepu na wolnym powietrzu, aby kupić używany sprzęt. Zwłaszcza w miejscowościach narciarskich, sklepy te mogą nosić niektóre używane narty, rakiety śnieżne, buty i kijki, które są jeszcze w świetnej formie. Kluby narciarskie często posiadają zamienniki na narty do sprzedaży używanego sprzętu i zbierania pieniędzy.