To jest stanowisko gościnne Mel De Vries z The Sleep Studies ... Czy kiedykolwiek dostałeś się do hotelu lub pokoju hostelowego i poczułeś, że potrzebujesz czarnego światła zanim nawet położysz swój plecak? Dla dziewięciu na dziesięciu podróżnych odpowiedź na pytanie będzie TAK, zwłaszcza jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem. Po spadku popytu i stopniowym wzroście globalnej podaży pokoi, który nastąpił po recesji i załamaniu się rynku w 2006 roku, rok 2016 był siódmym z kolei rokiem wzrostu RevPAR (Revenue per available room) w branży hotelarskiej.

Świat nigdy nie był "mniejszy", a podróżowanie nigdy nie było łatwiejsze, co jest wspaniałe. Z drugiej strony, zwiększony popyt miał bezpośredni wpływ na erozję standardów w hotelarstwie. Dotyczy to zwłaszcza egzotycznych miejsc, które wszyscy tak bardzo kochamy. Skąd wiesz, że pokój w hotelu jest wystarczająco czysty, aby móc w nim przebywać? Czy powinieneś się martwić o bajki o pluskwach? Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci poznać odpowiedzi, zrelaksować się w swoim hotelu i w pełni cieszyć się podróżą.

1. Spójrzcie na to!

Opinie gości o hotelu mogą być często pierwszą czerwoną flagą, że coś jest nie tak. Jeśli w kilku recenzjach wspomina się, że czystość pozostawiała coś do życzenia, to bezpiecznie jest szukać gdzie indziej. Większość lepszych hoteli otrzymuje coroczną kontrolę czystości i z przyjemnością przekaże Ci wyniki, jeśli zadzwonisz i zapytasz o nie. Przy tak dużej konkurencji, hotele nie mogą sobie pozwolić na uzyskanie złej reputacji z powodu podrzędnej czystości.

Jednak wiele łóżek i śniadań oraz małych, lokalnych hoteli nie jest kontrolowanych. Dlatego jeszcze ważniejsze jest, aby przed zobowiązaniem się do pobytu w jednym z nich sprawdzić opinie byłych gości. Niektóre hotele należą do organizacji Housekeeper's Association lub International Sanitary Supply Association. Te, które są wymienione w tych stowarzyszeniach, zazwyczaj mają wysokie standardy czystości.

2. Zaufaj swojemu pierwszemu wrażeniu.

Weź cały hotel. Czy teren wygląda na zadbany? Czy lobby jest nieskazitelnie czyste? Czy windy wyglądają, jakby nie były sprzątane od lat? Kiedy dojdziesz do swojego pokoju, najpierw sprawdź łóżko. Przyjrzyjcie się dobrze prześcieradłom, ściance przedniej oraz górnej i dolnej części materaca. Zalecamy, aby od razu po przyjeździe wymienić narzutę i poszewki na poduszki. Są one często pomijane, a ty chcesz mieć pewność, że masz świeżą pościel na swój pobyt. Następnie sprawdź łazienkę. Mądrze byłoby poszukać zbłąkanych włosów lub brudu wepchniętego w narożniki pod ścianę. Sprawdź, czy w lustrze nie ma żadnych odcisków palców i spójrz na włącznik światła i klamkę drzwi pod różnymi kątami. Te są często pomijane, więc oznaką dobrego hotelu jest to, że są one wytarte. Oczywiście nigdzie nie powinno być pleśni ani grzybów pleśniowych.

Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, jak czysty jest Twój pokój, nie wahaj się zadzwonić i zlecić jego ponowne sprzątanie.

Sprawdź też: Wyjazdy na mecze piłki nożnej - spełniaj marzenia z MatchdayTrip

3. Szkło, pościel i pilot do telewizora

Zazwyczaj szkło jest w najlepszym wypadku wycierane szmatką, więc zawsze warto po prostu użyć indywidualnie zawiniętych plastikowych kubków. Idź i rzuć narzutę na podłogę już teraz. Zazwyczaj nie są one czyszczone między gośćmi i nie stają się podłożem dla bakterii. Używaj poduszek z szafy; są bardziej prawdopodobne, że zostaną świeżo umyte niż te na łóżku.

Najgorszym winowajcą w pokoju hotelowym jest zazwyczaj pilot telewizyjny. Upewnij się, że albo go nie używasz, albo posprzątasz go dobrze za pomocą chusteczki dezynfekującej. Nigdy nie używaj ekspresu do kawy. Po prostu nie można powiedzieć, do czego ostatni goście go używali. Nie używaj też wiadra z lodem; widzieliśmy, jak goście używali go do żucia tytoniu. Uważaj, gdzie ustawiasz szczoteczkę do zębów i przybory toaletowe. Gospodarstwo domowe często używa tej samej szmatki do czyszczenia wszystkiego w łazience, nawet jeśli jest to niezgodne z oficjalnym protokołem.

4. Bądź czujny, ale chłodny

Zarazki są wszędzie i po prostu nie można ich całkowicie uniknąć podczas podróży. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i wiedz, że nie wszystko będzie sterylne. Żaden pokój hotelowy nigdy nie będzie całkowicie czysty, ale to nie znaczy, że trzeba znosić oczywiste brudy. Pomóż ludziom, którzy niedługo zatrzymają się w hotelu, zamieszczając recenzje swojego pobytu na stronach internetowych dotyczących podróży.