Słowa "sporty zimowe" przywodzą na myśl obrazy ludzi na nartach lub snowboardzie. Jest jednak wiele innych sportów, których można spróbować na stokach narciarskich i w środowisku alpejskim. Oto nasza (prawie) wyczerpująca lista:

Aerials - Ta tradycyjna forma narciarstwa freestyle'owego polega na skakaniu z ramp i skakaniu, aby wznieść się w powietrze na tyle wysoko, aby móc wykonywać salta i skręcenia. To naprawdę niesamowita rzecz do oglądania, a możliwość wykonania poczwórnego salta do tyłu nie jest czymś, czego uczysz się w nocy.

Narciarstwo alpejskie - Twoja podstawowa, tradycyjna jazda, przypnij dwie deski do nóg i zjeżdżaj w dół pokrytego śniegiem górskiego rodzaju jazdy. Nachylenia są oceniane według kolorów, które pomagają opisać ich trudność. Nauczysz się na wegetariańskim stoku gentystycznym i będziesz mógł przejść na taki strome zjazd, którego większość ludzi nie odważyłaby się nawet zjechać po swoim dnie.

Bobsleje - Jak na tak dziwaczny sport przygodowy, Bobsleje wydają się mieć wielu zwolenników. Popularyzowane przez Jamesa Bonda w filmie "Na Tajnych Służbach Jej Królewskiej Mości", oraz przez kilku prezenterów telewizyjnych. Poza podstępnym bieganiem tak szybko, jak to tylko możliwe po lodzie, a następnie wskakiwaniem na sanki, zanim wyskoczy bez ciebie, wygląda to na świetną zabawę. Przypomnijmy, że każdy, kto oglądał go na Olimpiadzie Zimowej, prawdopodobnie widział, jak czteroosobowy bobslej nagle pojawił się w kamerze nakręconej do góry nogami. Nie wyobrażam sobie, żeby to było dużo zabawy!

Curling - ten średniowieczny szkocki sport jest trochę jak szachy na lodzie. Zespoły rywalizują o wylądowanie jak największej ilości swoich kamieni w celu oddalonym o 150 stóp, przesuwając je i szczotkując lód, aby zmienić prędkość i kierunek ruchu kamienia. Ma wysoką rangę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, ale przez resztę czasu wybaczysz, że o tym wszystkim zapomniałeś. Jeśli masz szczęście, że znalazłeś miejsce, aby spróbować tego sportu (w Anglii jest tylko jedno dedykowane lodowisko), na pewno się w nim zakochasz.

Psie zaprzęgi - Długie ciemne noce na szlaku, zamarznięta północ, kabiny z bali, szlak Yukon, The Call of the Wild przez Jacka Londyn. Psie zaprzęgi to sposób na życie w regionach arktycznych i to od bardzo dawna. Zespoły psów, zwykle Husky potrafią ciągnąć ciężkie sanie na duże odległości. Psie zaprzęgi stały się również popularnym zajęciem rekreacyjnym z krótkimi imprezami sprintowymi, jak również wyścigami długodystansowymi, takimi jak Szlak Iditarod.

Heli-Skiing - jazda na nartach to świetna zabawa. Ale jedną z głównych wad jest tak wiele osób, wszystkie jeżdżą na nartach w tym samym miejscu. Widzisz, aby dostać się na szczyt stoku trzeba wsiąść do kolejki krzesełkowej. Można sobie wyobrazić, że prędzej czy później, sfrustrowani, doświadczeni narciarze, patrząc na ogromne połacie nieokiełznanych gór wokół nich, pomyśleli, czy nie byłoby wspaniale, gdyby helikopter zrzucił nas na szczyt jednej z tych gór. Nie trzeba mieć przy sobie dużo sprzętu do wspinaczki. Istnieje możliwość jazdy na helikopterze, ale na pewno nie jest to najtańsza forma jazdy na nartach, ale świetny sposób na ucieczkę od zatłoczonych stoków.

Wspinaczka lodowa - Podzielona na dwie dyscypliny, wspinaczka lodowa jest albo lodem górskim, gdzie do zdobycia szczytu potrzebny jest kawałek lodu, albo lodem wodnym, gdzie woda wypływająca z wychodka zamarzła. Znajomość rodzaju lodu, na który się wspinasz, jest niezbędna. Jeśli nie możesz dostać się w Alpy, ale chciałbyś spróbować tego sportu, w Wielkiej Brytanii istnieje kilka ośrodków sportów zimowych z dedykowanymi krytymi ścianami do wspinaczki lodowej.

Hokej na lodzie - Słynny z szybkiej akcji i gwałtownych uderzeń między graczami, jest to niezwykle popularny sport w Ameryce Północnej, Rosji i krajach skandynawskich. Drużyny składające się z dziesięciu zawodników próbują wsuwać krążek do pyska bramki przeciwnika. Rosja jest aktualnym mistrzem świata, a kolejne mistrzostwa odbędą się w maju 2009 roku w Szwajcarii.

Łyżwiarstwo - W Wielkiej Brytanii jest wiele lodowisk, które działają przez cały rok, ale niestety nie tak wiele jak powinno być dla tak fantastycznego sportu. Niektóre kraje mają szczęście mieć lodowiska zewnętrzne w miesiącach zimowych. Jeśli nigdy nie jeździłeś na łyżwach, to naprawdę przegapiłeś. Dojście do olimpijskiego standardu może trochę potrwać, ale po kilku okrążeniach lodowiska trzymającego się z boku, nawet kompletny nowicjusz będzie jeździł na łyżwach na własną rękę.

Luge - Zobacz Wok Racing poniżej!

Moguls - Jeśli widziałeś to wydarzenie podczas Olimpiady Zimowej, to pewnie zastanawiasz się, jak na ziemi wpadli na ten pomysł w pierwszej kolejności. My też jesteśmy. Jazda na nartach w Mogulu polega na przemieszczaniu się z punktu A do B, jeżdżeniu na nartach pomiędzy wieloma kopcami śniegu i wykonaniu kilku trików. Wyobrażam sobie, że kolana wyczynowego narciarza mulskiego trwają kilka sezonów, zanim będzie musiał przejść na emeryturę - jest to jeden z tych sportów, który wygląda bardziej boleśnie niż zabawnie, ale nigdy go nie zmęczyłem, więc mogę się mylić.

Narciarstwo pozatrasowe - W Ameryce Północnej narciarstwo pozatrasowe pozwala na przełamanie dziewiczego śniegu i jest główną atrakcją tego typu narciarstwa. Należy sprawdzić, czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące miejsca, w którym można jeździć na nartach. Są one często stosowane dla własnego bezpieczeństwa, zwłaszcza na terenach zagrożonych lawinami.

Skoki narciarskie - Zdecydowanie jest to miejsce, w którym można uprawiać wszystkie wielkie sporty adrenalinowe. Najlepsi skoczkowie na świecie pochodzą zazwyczaj z hrabstw skandynawskich, gdzie sport ten ma silną tradycję, a młodzież wychowuje się do skakania z coraz większych stoków. Jest to zdecydowana zaleta, jeśli chodzi o czynnik strachu. Niewiele jest osób, które dostałyby się na szczyt skoczni narciarskiej i miałyby odwagę, aby z niej zejść.

Jazda na sankach - Jest to jazda, która pozostaje w umyśle każdego jako wspomnienie z dzieciństwa. Moje osobiste przeżycia były nieco traumatyczne, gdy przeleciałem obok moich rodziców, prosto na zamarznięty staw, który wprawdzie nie był wystarczająco zamarznięty, ale nie był zbyt głęboki. Idealny dla małych dzieci i nie potrzeba dużo śniegu ani dużo zbocza, aby się przejść.

Snowboarding - Kiedyś postrzegany jako młody startujący na stokach narciarskich, teraz snowboard jest już całkiem mainstreamowy, a na alpejskich stokach bez kijów narciarskich zjeżdżać może tyle samo osób, ile z nich. Ze względu na wyraźny zjazd z deskorolki, zakres wiekowy snowboardzistów jest o wiele młodszy niż narciarzy. W ostatnich latach snowboarding wszedł w fazę Olimpiady Zimowej i przyciągnął wielu zwolenników.

Łańcuchy śnieżne - Jazda po śniegu nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem, ponieważ spędzasz tyle samo czasu jadąc bokiem co do przodu. Jednak w tych częściach świata, w których jazda po śniegu i lodzie jest niezbędną częścią życia, często stosuje się łańcuchy śniegowe. Istnieją łańcuchy z kolcami, które owijają się wokół opon samochodowych, umożliwiając im przyczepność. Jazda na śniegu jest popularna i stanowi w zasadzie formę jazdy rajdowej.

Snow Kiting - Zasadniczo jest to kite surfing na śniegu. Jedyny problem z snowboardingiem polega na tym, że potrzebna jest grawitacja, a więc jak tylko dotrzesz do płaskiego odcinka lub dna trasy narciarskiej, nie będziesz mógł nigdzie wyjechać. Jeśli jednak przyczepisz się do dużego latawca, będziesz mógł jeździć znacznie dalej - nawet z powrotem na górę, jeśli naprawdę chcesz zdezorientować ludzi! Niezależnie od tego, czy chcesz powoli dryfować przez zamarznięte jezioro, czy też lecieć z góry, istnieją kursy snow kitesurfingu dla każdego.

Skuter śnieżny - skuter śnieżny jest do śniegu, co motocykl do lądowania, a jetski do wody. Na początku XX wieku skutery śnieżne były dosłownie samochodami na nartach. Zaprojektowane, aby umożliwić ludziom jazdę w tych częściach świata, gdzie pokrywa śnieżna utrzymuje się przez większą część roku, rozwinęły się również w pojazd rekreacyjny i sportowy, a Kanada jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do oglądania ludzi jeżdżących na skuterach śnieżnych.

Rakiety śnieżne - znane również jako wędrówki po śniegu, rakiety śnieżne mogą wyglądać trochę jak buty high-tech dla klaunów, ale są zaprojektowane tak, aby rozłożyć ciężar na dużej powierzchni, zapobiegając wypadnięciu przez śnieg. Są one popularne wśród narciarzy i snowboardzistów jako sposób na dotarcie do nietkniętego śniegu.

Łyżwiarstwo szybkie - występuje w wersji na krótkim lub długim torze. Krótki tor jest bardziej rozrywkowy z punktu widzenia obserwatora, podczas gdy długi tor jest jednym z bardziej wdzięcznych sportów zimowych. Speed skaterzy mają tendencję do ubierania się od stóp do głów w obcisłą lycrę w celu zmniejszenia odporności na wiatr. Ścieżki do łyżwiarstwa szybkiego mają owalny kształt, a krótkie ścieżki są mniejsze. Oczywiście. Każdy, kto umie jeździć na łyżwach, może spróbować swoich sił w łyżwiarstwie szybkim na miejscowym lodowisku. Unikanie wchodzenia i wychodzenia małych dzieci prawdopodobnie pomoże poprawić technikę na krótkim torze, ale na zawodach wytrzymałościowych może być konieczne jeżdżenie na łyżwach w czasie, gdy ogół społeczeństwa wrócił do domu.

Tube Sliding - Zazwyczaj domeną młodszych dzieci, tube slide jest to, że siedzisz w olbrzymiej nadmuchiwanej tubie i zjeżdżasz w dół pokrytego śniegiem stoku. Nie znaczy to, że dorośli, którzy powinni wiedzieć lepiej, nie mogą znaleźć się na zjeżdżaniu z głupawo stromymi zjazdami z karkołomną prędkością!

Under Ice Diving - Jeśli jesteś jedną z tych odważnych/szalonych osób, które lubią nurkowanie w jaskiniach, to prawdopodobnie zainteresuje Cię miejsce do nurkowania pod lodem. Warunki na to pozwalają, niektóre miejsca wycinają dziury w lodzie i z dużą ilością sprzętu zabezpieczającego, nadzorują nurkowania pod zamarzniętymi jeziorkami. Sposób w jaki lód filtruje światło słoneczne ma być spektakularny, ale przyprawia o dreszcze tylko przy myśleniu o tym. Daj nam znać, jeśli już to zrobiłeś.

Wok Racing - Uwielbiam oglądać sanie podczas Olimpiady Zimowej w taki sam sposób, w jaki uwielbiam oglądać scenę z National Lampoons Christmas Vacation, gdzie Clark Griswold smaruje wok i wyrusza w dół zbocza z płomieniami płynącymi z tyłu. Jestem pewien, że w sanie jest wiele umiejętności, ale nie mogę nie wyobrazić sobie dużej kolejki ludzi na górze, czekających na swoją kolej, jak zjeżdżalnia wodna w parku rozrywki. Wierzcie lub nie, naprawdę istnieje uznany sport zimowy o nazwie Wok Racing. Jest to jazda na sankach dla dorosłych.